Lokata czy fundusz inwestycyjny


Ilustracja do artykułu

Nierówne oprocentowanie

Pod względem oprocentowania fundusze inwestycyjne wyprzedzają lokaty już w przedbiegach. O ile z lokat wyciągniemy najczęściej od 3-5% zysków z odsetek, o tyle fundusze bardzo często oferują nawet ich pięciokrotność (a przy ryzykownych planach inwestycyjnych znacznie więcej). Nie należy jednak patrzeć wyłącznie na kuszące liczby, chociaż to właśnie one przyciągają klientów i na ich podstawie najczęściej wybierane są konkretne oferty.
Trzeba pamiętać, że w przypadku lokat bankowych już w chwili podpisywania umowy będziemy wiedzieć, ile i kiedy zarobimy. W umowie otrzymujemy wszystkie niezbędne dane, łącznie z tabelą opłat i prowizji, wyliczeniami z odsetek, odprowadzanym podatkiem od zysków, etc. Składając podpis na dokumencie możemy być pewni, że za miesiąc, rok lub pięć lat nasze konto wzrośnie o konkretną sumę. W przypadku funduszu inwestycyjnego nigdy nie będziemy mieć takiej gwarancji: mało tego, nasze zainwestowane pieniądze możemy nawet stracić.

Gra ryzykiem warta świeczki?

Podstawową różnicą między funduszami a lokatami jest to, kto właściwie ponosi całe ryzyko. Decydując się na lokatę zakładaną w banku powierzamy mu swoje pieniądze, którymi będzie on mógł dowolnie obracać, ale w zamian otrzymujemy gwarancję ich zwrotu wraz z odsetkami. Jeśli wybierzemy fundusz inwestycyjny, cała odpowiedzialność za obrót gotówką spada na nas – mimo że faktycznie pieniędzmi obraca zewnętrzny inwestor. W razie fiaska inwestycji zostajemy z niczym, jeśli w porę nie wycofamy swojego udziału (o ile zezwala na to umowa).
Z drugiej strony większe ryzyko to również możliwość uzyskania większych dochodów. Inwestycje na lokacie są bezpieczne, ale za to dają nam niewielkie zyski w przeciwieństwie do tych, które można uzyskać z funduszu. Żeby jednak tak było, trzeba najpierw mieć przygotowaną profesjonalną finansową strategię i posiadać jakąś większą wiedzę o rynkach inwestycyjnych.

Elastyczny dostęp do pieniędzy

W kwestii mobilności wpłaconej gotówki fundusz inwestycyjny okazuje się o wiele bardziej elastyczny od lokaty. Można bowiem właściwie dowolnie manipulować wpłaconymi środkami: wypłacać je w wybranym momencie, wpłacać dodatkowe kwoty, przenosić z jednego konta na drugie. Lokaty bankowe nie dają klientom takich możliwości: wyjątkiem są sytuacje, gdy bank zezwala po określonym czasie na wypłatę np. samych odsetek. Wypłata całej kwoty najczęściej oznacza złamanie umowy zawartej z bankiem i konieczność poniesienia finansowej kary z tego tytułu.
Lokaty i fundusze mają jednak jedną wspólną cechę: w obu przypadkach większe zyski przynoszą długoterminowe, stałe inwestycje. Analizy rynku pokazują, że najwięcej zarobią klienci decydujący się na co najmniej trzyletnie lokaty. Z kolei zyski z funduszy są tym większe, im dłużej z danej opcji biznesowej korzystamy bez wypłacania części zainwestowanej kwoty. Oczywiście wyjątkiem są sytuacje, gdy wycofanie gotówki następuje w wyniku krachu finansowego lub złej sytuacji gospodarczej.

Różnorodność dostępnych opcji

Lokata bankowa to prosty instrument finansowy. Wpłacamy pieniądze, bank nimi obraca, inwestując w wybrany przez siebie sposób, a po określonym czasie pieniądze są nam zwracane wraz z odsetkami. W tym czasie możemy się nimi w ogóle nie interesować, nie martwić sytuacją finansową na świecie, ani nie stresować spadającymi cenami akcji. Takie pasywne zarabianie ma jednak wadę, ponieważ jesteśmy wtedy całkowicie uzależnieni od banku i tak naprawdę nie wiemy, w jaki sposób, gdzie i z jakimi efektami bank obraca naszą gotówką.
O wiele więcej opcji inwestycyjnych umożliwia nam fundusz. W tym wypadku nie możemy jednak nic nie robić i czekać, aż pieniądze same się zarobią. Konieczna jest znajomość rynku, regularne sprawdzanie jego wahań, analizowanie i porównywanie kosztów i przychodów, jakie możemy ponieść oraz uzyskać. Mamy jednak więcej możliwości wykorzystania naszych funduszy. Jeśli w konkretnym momencie bardziej opłacalne jest sprzedanie pakietów akcji A (gotówkowych) i zakupienie pakietów akcji B (np. metali szlachetnych), możemy zrobić to za pomocą jednego kliknięcia sprzed komputera. Nie jesteśmy już uzależnieni od jednej opcji inwestowania, ale możemy wybierać spośród tych, które są dla nas najatrakcyjniejsze.

Finansowa przyszłość

Niezależnie od wybranej oferty lokaty czy funduszu trzeba mieć świadomość, że obie opcje służą przede wszystkim zarabianiu na przyszłość. Nie jest to forma oszczędzania, ale inwestowania, co oznacza, że nasze zyski dostępne będą dopiero po określonym czasie. Z tego względu popularne jest zakładanie lokat np. dzieciom lub wnukom, które regularnie zasilane, przez kilkanaście lat mogą przynieść dość spore zyski i ułatwić młodemu człowiekowi lepszy start w dorosłe życie.


Alicja Cieślak
0
19/04/2017 17:29

Uzupełniłam dane we wniosku o pożyczkę na 5 lat /10 000/ czekam na kontakt z konsultantem i nie doczekałam się. Uzupełniałam w sobotę tj. 15.04.2017. Co mam myśleć. Bardzo mi zależy na czasie. Z poszanowaniem A. C.

Napisz nowy komentarz

captcha
creditstar.pl
lendon.pl
zaplo.pl
Opinie klientów - box - ikona

Opinie

Pomóż nam się rozwijać i zostaw po sobie opinie. Zajrzyj i sprawdź co napisali o nas inni użytkownicy.

Strzałka
Współpraca - box - ikona

Współpraca

Najlepsze oferty współpracy na rynku finansowym. Zapoznaj sie z naszymi ofertami pracy i poszukaj najlepszej oferty współpracy dla siebie!

Strzałka
Kontakt - box - ikona

Kontakt

Zapraszami do kontaktu z nami. Odpowiemy na wszystkie, nawet najtrudniejsze pytania. Doradzimy w doborze najlepszej propozycji pożyczkowej, kredytowej czy leasingowej oraz współpracy z nami. 

Strzałka
Ilustracja do artykułu

Upadłość konsumencka - bankrut odbija się od dna

Upadłośc konsumencka dostępna również w Polsce. Możemy powiedzieć, że znów cywilizacyjnie byliśmy daleko w tyle za resztą europy. Wielka Brytania od dawna prowadzi tę samą procedurę skierowaną do swoich obywateli. Nareszczcie regulacje dotyczące Upadłości konsumenckiej wydaja się jasne i korzystne. Pomagają wyjśc ze spirali finansowej nawet najbardziej zadłużonemu obywatelowi. 

Ilustracja do artykułu

Lokata długoterminowa czy fundusz

Statystyki są bezwzględne: Polacy inwestują rzadko, a jeśli już to robią, wybierają raczej bezpieczne opcje inwestycji, jaką są bankowe lokaty. Bezpieczne o tyle, że dają gwarancję zysku bez względu na gospodarczą koniunkturę. Kwestią dyskusyjną pozostaje jednak, czy jest to opcja równie opłacalna jak w przypadku funduszu inwestycyjnego.

Ilustracja do artykułu

Ubezpieczenie kredytu, czy się opłaca?

Wniskując o kredyt w banku spotykamy się z ubezpieczeniem kredytu. Co to w praktyce oznacza i za co płacimy? Ważna kwestią do poruszenia jest również pytanie czy w ogóle warto? Tę sprawę trzeba przeanalizować głębiej....

Innowacyjna Gospodarka EU - Banner