Czym różnią się od siebie lokaty bankowe?


Ilustracja do artykułu

Czas trwania

Na rynku istnieją dwa typy tego produktu, a są nimi: lokaty krótko i długoterminowe. Jak sama nazwa wskazuje różnią się czasem na jaki są zakładane. Zaletą tej pierwszej jest to, że szybciej osiągniemy zysk i będziemy mogli znowu dysponować swoimi środkami. Jednak to lokata długoterminowa bardziej się opłaca. Głównie dlatego, że banki będą mogły dłużej zarządzać naszymi pieniędzmi więc więcej nam za to zapłacą. Poza tym każde podawane w reklamie oprocentowanie należy widzieć jako roczne, a co za tym idzie: czym dłuższa lokata tym wyższy z niej zysk. Nie należy jednak całkowicie zapominać o lokatach krótkoterminowych, ponieważ banki często oferują promocje i nawet na dwu i trzymiesięcznej lokacie można dobrze zarobić.

Oprocentowanie

Występują trzy rodzaje: stałe, zmienne oraz dynamiczne. Pierwsze z nich jest oferowane najczęściej gdyż jest najbardziej przewidywalne. W tym przypadku nie trzeba bowiem liczyć się z wahaniami stóp procentowych, a co za tym idzie ma się niejako kwotę gwarantowaną. Oprocentowanie zmienne jest trochę bardziej skomplikowane, ponieważ wpływ na nie ma kilka czynników. Między innymi wspomniane wcześniej stopy procentowe, które ustalane są przez Radę Polityki Pieniężnej, a także warunki banku np.: poziom inflacji, czy analizy placówki. Oprocentowanie dynamiczne zwane także progresywnym stale zyskuje na popularności. Polega ono na stopniowym zwiększaniu oprocentowania w miarę upływu czasu trwania umowy. Niestety nie jest to najkorzystniejsza oferta, ponieważ nie rzadko bywa tak, że zysk jest mniejszy w porównaniu z innymi produktami. Dodatkowo klientowi dużo trudniej jest go obliczyć.

Własna działalność gospodarcza

Jednym z pierwszych pytań jakie klient usłyszy w placówce jest to czy prowadzi działalność gospodarczą. Posiadanie własnej firmy jest bardzo dobrze odbierane przez banki przy zakładaniu lokaty. Taka osoba obraca zazwyczaj większym kapitałem, dzięki czemu może negocjować lepsze warunki umowy – wyższe oprocentowanie, częstsza kapitalizacja odsetek. Właściciele firm mogą liczyć na liczne promocje lub szczególne lokaty bankowe np. nocne.

Warto pamiętać, że jeśli dysponuje się dużą kwotą pieniędzy (już powyżej 10 tysięcy złotych) to można negocjować z bankiem warunki umowy. Przede wszystkim chodzi o zwiększenie wysokości oprocentowania.


Napisz nowy komentarz

captcha
creditstar.pl
lendon.pl
zaplo.pl
Opinie klientów - box - ikona

Opinie

Pomóż nam się rozwijać i zostaw po sobie opinie. Zajrzyj i sprawdź co napisali o nas inni użytkownicy.

Strzałka
Współpraca - box - ikona

Współpraca

Najlepsze oferty współpracy na rynku finansowym. Zapoznaj sie z naszymi ofertami pracy i poszukaj najlepszej oferty współpracy dla siebie!

Strzałka
Kontakt - box - ikona

Kontakt

Zapraszami do kontaktu z nami. Odpowiemy na wszystkie, nawet najtrudniejsze pytania. Doradzimy w doborze najlepszej propozycji pożyczkowej, kredytowej czy leasingowej oraz współpracy z nami. 

Strzałka
Ilustracja do artykułu

Upadłość konsumencka - bankrut odbija się od dna

Upadłośc konsumencka dostępna również w Polsce. Możemy powiedzieć, że znów cywilizacyjnie byliśmy daleko w tyle za resztą europy. Wielka Brytania od dawna prowadzi tę samą procedurę skierowaną do swoich obywateli. Nareszczcie regulacje dotyczące Upadłości konsumenckiej wydaja się jasne i korzystne. Pomagają wyjśc ze spirali finansowej nawet najbardziej zadłużonemu obywatelowi. 

Ilustracja do artykułu

Lokata długoterminowa czy fundusz

Statystyki są bezwzględne: Polacy inwestują rzadko, a jeśli już to robią, wybierają raczej bezpieczne opcje inwestycji, jaką są bankowe lokaty. Bezpieczne o tyle, że dają gwarancję zysku bez względu na gospodarczą koniunkturę. Kwestią dyskusyjną pozostaje jednak, czy jest to opcja równie opłacalna jak w przypadku funduszu inwestycyjnego.

Ilustracja do artykułu

Ubezpieczenie kredytu, czy się opłaca?

Wniskując o kredyt w banku spotykamy się z ubezpieczeniem kredytu. Co to w praktyce oznacza i za co płacimy? Ważna kwestią do poruszenia jest również pytanie czy w ogóle warto? Tę sprawę trzeba przeanalizować głębiej....

Innowacyjna Gospodarka EU - Banner