Jak zmusić siebie i innych do oszczędzania


Ilustracja do artykułuPierwszym zagadnieniem, któremu należy się przyjrzeć, chcąc zwiększyć potencjał odzyskiwanych na co dzień pieniędzy, są urządzenia domowe, które najwięcej energii zużywają, lub które mamy włączone cały czas. Prąd, który zużywa lodówka czy telewizor to koszt znacznie wyższy niż ten, który ponosimy kupując na przykład słodycze. Zamiast więc odmawiać sobie odrobiny słodkości, lepiej dowiedzieć się, jak oszczędzić pieniądze na tym, co nie będzie dla nas tak uciążliwe, jak przykładowe ograniczenie słodyczy.

Jak się zapewne domyślacie, oszczędzanie na sprzęcie domowym polega głównie na jego wymianie na wersję energooszczędną. To prawda, ale przecież sprzęt czasem się psuje, a wtedy i tak się go wymienia. W takim momencie warto pomyśleć o tym, by nowo kupowany zużywał mniej prądu (czy wody). Nie warto na hura wymieniać wszystkich urządzeń domowych na energooszczędne, ale jeśli dokonujemy takiej wymiany zwróćmy uwagę na takie parametry jak realne zużycie prądu (lub wody w przypadku pralek czy zmywarek), co jest dalece bardziej miarodajne niż tajemnicza „klasa energetyczna”, która poza zużyciem uwzględnia też cały szereg parametrów, które nie zawsze są dla nas istotne. Jeśli mamy w domu urządzenia, które co prawda działają, ale są bardzo stare (starej generacji), może okazać się, że także ich wymiana przyniesie oszczędność, a zarazem przysłuży się zwiększeniu komfortu, bo przecież o wiele przyjemniej pracuje się przy użyciu nowego sprzętu.

Jednak nie tylko wymiana sprzętu ma znaczenie, jeśli myślimy o oszczędzaniu prądu. Znaczenie ma też umiejętne korzystanie ze sprzętu. Doskonałym przykładem będzie tutaj lodówka, którą większość użytkowników traktuje w sposób, który przyprawia licznik energii o palpitację. Otwierając lodówkę, powinniśmy być przygotowani na to, co chcemy z niej wyjąć lub do niej włożyć, bo każdorazowe otwarcie lodówki i trzymanie otwartych drzwiczek sprawia, że wnętrze nagrzewa się, a agregat nadrabia to pobierając więcej energii, by ponownie je schłodzić. Lepiej więc przygotować blat i wyciągnąć składniki za jednym razem, szybko i sprawnie. Kiedy wracamy ze sklepu ze sprawunkami także dobrze je najpierw ułożyć na blacie w kolejności, w jakiej chcemy je ustawić w lodówce, by schować je szybko i sprawnie. Będziecie zaskoczeni ile zaoszczędzicie w ten prosty sposób.

A teraz trochę o tytułowym „wymuszeniu”. Jak wiadomo, człowiek nie przywiązuje wagi do tego, co weszło mu w nawyk. Takie czynności wykonuje automatycznie, nawet się nad nimi nie zastanawiając. Ale nawyki też przecież skądś się biorą. By wytworzyć w sobie nawyk, można posłużyć się starą jak świat metodą kija i marchewki, z tym, że w tym przypadku więcej będzie kija, a marchewka pojawi się sama, gdy osiągniemy sukces.

Często stosowanym sposobem karania, na przykład za przeklinanie w domu jest skarbonka, do której domownicy (a może i goście) dorzucają drobne za karę, gdy wymsknie im się niecenzuralne słowo. Pomysł polega na tym, by do skarbonki dorzucać nie za przekleństwa, ale za przypadki nadmiernej rozrzutności, na przykład w przypadku zużycia prądu. Gdy więc zauważymy, że w którymś pomieszczeniu zapomnieliśmy zgasić światło, musimy dorzucić do skarbonki. Gdy zorientujemy się, że zbyt długo stoimy przed otwartą lodówką, a ta zaczęła pikać – wrzucamy monetę do skarbonki. I nie ma tłumaczenia, że dorzucisz później, ze to ostatni raz – dorzucić trzeba nie dla pieniędzy, ale ze względów edukacyjnych. Uciążliwe? Ależ właśnie takie ma być! W końcu uciążliwość tej czynności sprawi, że nauczymy się gasić niepotrzebne światła, zamykać lodówkę, wyłączać telewizor czy komputer, kiedy z nich nie korzystamy, a efekty odczujemy w portfelu. Nie w „czarnej godzinie”, ale od razu.

Aha – pieniądze ze skarbonki koniecznie spożytkujcie na zapłatę rachunku za prąd. Jeśli wydacie je na przyjemności, to też dobrze, ale większą ulgę w kieszeni, a zatem i większą satysfakcję odczujecie w pierwszym przypadku.


Napisz nowy komentarz

captcha
creditstar.pl
lendon.pl
zaplo.pl
Opinie klientów - box - ikona

Opinie

Pomóż nam się rozwijać i zostaw po sobie opinie. Zajrzyj i sprawdź co napisali o nas inni użytkownicy.

Strzałka
Współpraca - box - ikona

Współpraca

Najlepsze oferty współpracy na rynku finansowym. Zapoznaj sie z naszymi ofertami pracy i poszukaj najlepszej oferty współpracy dla siebie!

Strzałka
Kontakt - box - ikona

Kontakt

Zapraszami do kontaktu z nami. Odpowiemy na wszystkie, nawet najtrudniejsze pytania. Doradzimy w doborze najlepszej propozycji pożyczkowej, kredytowej czy leasingowej oraz współpracy z nami. 

Strzałka
Ilustracja do artykułu

Upadłość konsumencka - bankrut odbija się od dna

Upadłośc konsumencka dostępna również w Polsce. Możemy powiedzieć, że znów cywilizacyjnie byliśmy daleko w tyle za resztą europy. Wielka Brytania od dawna prowadzi tę samą procedurę skierowaną do swoich obywateli. Nareszczcie regulacje dotyczące Upadłości konsumenckiej wydaja się jasne i korzystne. Pomagają wyjśc ze spirali finansowej nawet najbardziej zadłużonemu obywatelowi. 

Ilustracja do artykułu

Lokata długoterminowa czy fundusz

Statystyki są bezwzględne: Polacy inwestują rzadko, a jeśli już to robią, wybierają raczej bezpieczne opcje inwestycji, jaką są bankowe lokaty. Bezpieczne o tyle, że dają gwarancję zysku bez względu na gospodarczą koniunkturę. Kwestią dyskusyjną pozostaje jednak, czy jest to opcja równie opłacalna jak w przypadku funduszu inwestycyjnego.

Ilustracja do artykułu

Ubezpieczenie kredytu, czy się opłaca?

Wniskując o kredyt w banku spotykamy się z ubezpieczeniem kredytu. Co to w praktyce oznacza i za co płacimy? Ważna kwestią do poruszenia jest również pytanie czy w ogóle warto? Tę sprawę trzeba przeanalizować głębiej....

Innowacyjna Gospodarka EU - Banner