Lokata oszczędnościowa - kapitalizacja odsetek


Ilustracja do artykułu

Kiedy chcemy aby nasze oszczędności przynosiły nam zysk, najczęściej szukamy odpowiedniej lokaty. Potrzebujemy jak najwyżej oprocentowanej lokaty na rynku, w nadziei, że da nam najwyższy zysk. Bardzo ważne jest w jaki sposób jest oprocentowana lokata. Często oprocentowanie jest zwiększane co miesiąc, więc obiecane np. 4% w skali roku, jest liczone na zasadzie uśrednienia wartości oprocentowania, np. 0,5% w pierwszym miesiącu, następnym 1%, 1,06% itd… aż łączne oprocentowanie na koniec roku wyjdzie średnio 4%. Więc jeśli chcemy wypłacić z lokaty pieniądze, otrzymamy o wiele niższe oprocentowanie niż gdybyśmy w ogóle nie wyciągali pieniędzy z lokaty. Do tego wszystkiego musimy liczyć się z warunkami zawartymi w umowie, mogą one wymuszać na nas abyśmy nie wypłacali pieniędzy z lokaty. Lepiej jest stopniowo, co miesiąc wpłacać dodatkowe pieniądze, a to przynosi nam jeszcze większy zysk niż próbować je wypłacić. Przy wybieraniu należy być czujnym i sprawdzić dokładnie konkurencję.

Nie tylko oprocentowanie jest tutaj kluczowe ale i kapitalizacja odsetek. Rzecz do której nie zawsze przykładamy uwagę, a jest równie ważna jak wysokość oprocentowania. Może ze względu na to, że wydaje się to bardzo skomplikowane, a wcale tak nie jest. W praktyce możemy nawet użyć kalkulatora do obliczenia odsetek jakie otrzymamy na danej lokacie. Zaczynając od podstaw należy wiedzieć, że kapitalizacja odsetek jest doliczana do posiadanego wcześniej kapitału. W prostych słowach – kapitalizacja odsetek jest tym co przekłada się bezpośrednio na zysk. Natomiast zysk dopisywany jest w odpowiednich okresach czasu, wtedy są rozliczane i dodawane. Wiele lokat oferuje teoretycznie wyższe oprocentowanie na lokatach za cenę kapitalizacji rocznej. W sytuacji gdzie kapitalizacja odsetek jest liczona rocznie, otrzymamy mniejsza kwotę niż w przypadku miesięcznej kapitalizacji. Najlepszą opcją jest kapitalizacja odsetek dzienna, zarabiamy na tym najwięcej.

Kapitalizacja odsetek liczona jest na różne sposoby:

- Kapitalizacja z góry – odsetki naliczane są na początku okresu rozliczeniowego

- Kapitalizacja z dołu – odsetki naliczane są na końcu okresu rozliczeniowego

- Kapitalizacja niezgodna – okres kapitalizacji nie pokrywa się z okresem stopy procentowej

- Kapitalizacja zgodna – kapitalizacja pokrywa się z okresem stopy procentowej

- Kapitalizacja złożona – odsetki są naliczane procentowo. Kapitał początkowy jest podstawą

- Kapitalizacja prosta – odsetki nie są naliczane procentowo. Kapitał początkowy jest podstawą


Napisz nowy komentarz

captcha
creditstar.pl
lendon.pl
zaplo.pl
Opinie klientów - box - ikona

Opinie

Pomóż nam się rozwijać i zostaw po sobie opinie. Zajrzyj i sprawdź co napisali o nas inni użytkownicy.

Strzałka
Współpraca - box - ikona

Współpraca

Najlepsze oferty współpracy na rynku finansowym. Zapoznaj sie z naszymi ofertami pracy i poszukaj najlepszej oferty współpracy dla siebie!

Strzałka
Kontakt - box - ikona

Kontakt

Zapraszami do kontaktu z nami. Odpowiemy na wszystkie, nawet najtrudniejsze pytania. Doradzimy w doborze najlepszej propozycji pożyczkowej, kredytowej czy leasingowej oraz współpracy z nami. 

Strzałka
Ilustracja do artykułu

Upadłość konsumencka - bankrut odbija się od dna

Upadłośc konsumencka dostępna również w Polsce. Możemy powiedzieć, że znów cywilizacyjnie byliśmy daleko w tyle za resztą europy. Wielka Brytania od dawna prowadzi tę samą procedurę skierowaną do swoich obywateli. Nareszczcie regulacje dotyczące Upadłości konsumenckiej wydaja się jasne i korzystne. Pomagają wyjśc ze spirali finansowej nawet najbardziej zadłużonemu obywatelowi. 

Ilustracja do artykułu

Lokata długoterminowa czy fundusz

Statystyki są bezwzględne: Polacy inwestują rzadko, a jeśli już to robią, wybierają raczej bezpieczne opcje inwestycji, jaką są bankowe lokaty. Bezpieczne o tyle, że dają gwarancję zysku bez względu na gospodarczą koniunkturę. Kwestią dyskusyjną pozostaje jednak, czy jest to opcja równie opłacalna jak w przypadku funduszu inwestycyjnego.

Ilustracja do artykułu

Ubezpieczenie kredytu, czy się opłaca?

Wniskując o kredyt w banku spotykamy się z ubezpieczeniem kredytu. Co to w praktyce oznacza i za co płacimy? Ważna kwestią do poruszenia jest również pytanie czy w ogóle warto? Tę sprawę trzeba przeanalizować głębiej....

Innowacyjna Gospodarka EU - Banner