Na co zwracać uwagę wybierając firmę pożyczkową?


Ilustracja do artykułuWymagane dokumenty

Obowiązujące w Polsce przepisy prawne sprawiają, że każdy pożyczkodawca musi zweryfikować zdolność kredytową swoich klientów. Może tego dokonać na podstawie dokumentów weryfikacyjnych lub sprawdzić klienta w bazach nierzetelnych dłużników. Często osoby potrzebujące szybkiej gotówki wybierają to pierwsze rozwiązanie, ponieważ są świadome istniejących już negatywnych wpisów na temat ich wcześniejszych zobowiązań. W takim wypadku warto wybrać pożyczkodawcę, który faktycznie udzieli klientowi pożyczkę, a nie tylko wyłudzi koszty związane z weryfikacją klienta. W przypadku pożyczek pozabankowych do weryfikacji wymagany będzie dowód osobisty lub inny dokument tożsamości klienta, aktualne zaświadczenie o zarobkach (w przypadku umowy o pracę, zlecenia czy o dzieło) oraz potwierdzenie 1-6 ostatnich wpływów od pracodawcy na konto bankowe (w zależności od wymagań pożyczkodawcy). W przypadku osób prowadzących własną działalność gospodarczą konieczne będzie dostarczenie stosownych dokumentów księgowych, a osoby otrzymujące emeryturę czy rentę będą musiały okazać ostatnią waloryzację świadczenia lub też decyzję o jego przyznaniu. Rzadko kiedy inne dochody są uwzględniane, lecz część firm jest bardzo elastyczna. Pamiętajmy jednak, że przesyłanie dokumentów nie firmom, a osobom prywatnym może skończyć się wyłudzeniem pożyczki na nasze dane. Z tego też powodu warto dokładnie przeanalizować kim jest nasz pożyczkodawca i sprawdzić, czy nie grozi nam wyłudzenie tożsamości.

Opinie o firmie pożyczkowej

Pożyczkobiorcy często nie zdają sobie sprawę, jak różne firmy pożyczkowe oferują swoje produkty na rynku w naszym kraju. Znaleźć można bardzo wiele uczciwych firm stosujących wszystkie zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego czy Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, ale znaleźć dość łatwo można firmy nierzetelne czy po prostu oszustów, podszywających się pod firmy pożyczkowe. Przed zawarciem jakiejkolwiek umowy czy nawet przed przesłaniem dokumentów do weryfikacji przez pożyczkodawcę warto dokładnie zapoznać się z opiniami o firmie pożyczkowej oraz sprawdzić, czy jest ona legalnie działającym przedsiębiorstwem. Dokonać tego możemy w bardzo prosty sposób, sprawdzając NIP czy KRS firmy pożyczkowej. Co ważne, obecnie minimalny kapitał zakładowy takiej spółki to 200 000 złotych, więc sprawdzenie tego jest bardzo proste. Ale łatwiejsze jest po prostu sprawdzenie co o pożyczkach danej firmy myślą internauci - opinie o firmie pożyczkowej znajdziemy w kilka minut i na tej podstawie sami zdecydujemy, czy warto skorzystać z jej oferty, czy też lepiej poszukać innego pożyczkodawcy.

Koszty

Do najważniejszych elementów na które powinniśmy zwracać uwagę należą koszty związane z udzieleniem pożyczki. Pieniądze są takie same, niezależnie od tego czy pożyczamy je w banku, firmie pozabankowej czy od rodziny. Różnią się jednak koszty związane z pozyskaniem środków. W przypadku firm pozabankowych do najważniejszych kosztów należą: opłata przygotowawcza, prowizja, ubezpieczenie, koszt odsetek oraz koszt monitów. Ale zacznijmy od początku. Starając się o pożyczkę możemy być zmuszeni do zapłacenia pewnej kwoty pieniędzy. Często taka opłata nazywana jest opłatą przygotowawczą, za rozpatrzenie wniosku kredytowego lub weryfikacyjną. Ten koszt pokrywa wszystkie wydatki pożyczkodawcy związane z weryfikacją wniosku kredytowego oraz wydaniem decyzji. Często jednak nierzetelne firmy pożyczkowe lub zwykli oszuści wyłudzają pieniądze od niczego nieświadomych klientów więc pamiętajmy, by przed wpłaceniem jakichkolwiek środków przed otrzymaniem pożyczki dobrze zweryfikować pożyczkodawcę. Poza opłatą przygotowawczą najważniejszym kosztem jest często prowizja. Ustalana jest ona zgodnie z tabelą prowizyjną pożyczkodawcy i może wynosić od zera do kilkudziesięciu procent. W przypadku niewielkich pożyczek na krótki okres może być ona znacząca. Prowizja za udzielenie pożyczki jest najważniejszym kosztem, a jednocześnie głównym zyskiem pożyczkodawcy. Kolejną opłatą którą czasem trzeba ponieść jest ubezpieczenie. Może to być ubezpieczenie na życie lub ubezpieczenie od utraty pracy - w każdym przypadku warto dokładnie poznać zakres ubezpieczenia oraz związane z nim koszty. A te mogą być niemałe, jeśli z prowizji ubezpieczeniowej pożyczkodawca uczynił sobie główne źródło dochodów. Nie zapominajmy też o odsetkach, które mogą wynosić 0-10% w skali roku. Koszt ten w części firm jest negocjowany, inne z góry wskazują najwyższą możliwą stawkę - 10% w skali roku. W stosunku do całej kwoty pożyczki odsetki mogą być spore, ale częściej to właśnie wspomniana wcześniej prowizja jest największym kosztem dla klienta. Wszystkie te opłaty związane zą z udzieleniem pożyczki klientowi, ale często zdarza się, że pożyczka nie jest spłacana w terminie. W takich wypadkach pożyczkodawca ma prawo obciążyć klienta dodatkowymi kosztami odsetek karnych, monitów czy nawet kosztów sądowych. A w przypadku skierowania sprawy do komornika, mogą dojść dodatkowe koszty związane z egzekucją należności. I o ile odsetki karne czy koszty sądowe są z góry ustalone, to koszty monitów mogą różnić się od siebie znacząco. A koszty komornicze? Te uzależnione są od pracy którą komornik włożył w odzyskanie długu, a im procedura jest cięższa i dłuższa, tym koszty wyższe. Warto więc pamiętać, by unikać opóźnień w spłatach i terminowo regulować swoje zobowiązania. No i sprawdzić jakie koszty będzie trzeba zapłacić w przypadku zawarcia samej umowy - w firmach pozabankowych mogą się one różnić od siebie bardzo

Podsumowanie

Firm pożyczkowych działających na krajowym rynku jest całe mnóstwo. Dość mocno konkurują one o klientów, więc dobrym rozwiązaniem jest poświęcenie co najmniej kilkudziesięciu minut na sprawdzenie pożyczkodawcy i zweryfikowanie, czy faktycznie jego oferta jest korzystna. Tylko jeśli samodzielnie zadbamy o nasze pieniądze, będziemy w stanie w bezpieczny sposób je pożyczyć, a później również i spłacić powstałe zobowiązanie.


Napisz nowy komentarz

captcha
creditstar.pl
lendon.pl
zaplo.pl
Opinie klientów - box - ikona

Opinie

Pomóż nam się rozwijać i zostaw po sobie opinie. Zajrzyj i sprawdź co napisali o nas inni użytkownicy.

Strzałka
Współpraca - box - ikona

Współpraca

Najlepsze oferty współpracy na rynku finansowym. Zapoznaj sie z naszymi ofertami pracy i poszukaj najlepszej oferty współpracy dla siebie!

Strzałka
Kontakt - box - ikona

Kontakt

Zapraszami do kontaktu z nami. Odpowiemy na wszystkie, nawet najtrudniejsze pytania. Doradzimy w doborze najlepszej propozycji pożyczkowej, kredytowej czy leasingowej oraz współpracy z nami. 

Strzałka
Ilustracja do artykułu

Upadłość konsumencka - bankrut odbija się od dna

Upadłośc konsumencka dostępna również w Polsce. Możemy powiedzieć, że znów cywilizacyjnie byliśmy daleko w tyle za resztą europy. Wielka Brytania od dawna prowadzi tę samą procedurę skierowaną do swoich obywateli. Nareszczcie regulacje dotyczące Upadłości konsumenckiej wydaja się jasne i korzystne. Pomagają wyjśc ze spirali finansowej nawet najbardziej zadłużonemu obywatelowi. 

Ilustracja do artykułu

Lokata długoterminowa czy fundusz

Statystyki są bezwzględne: Polacy inwestują rzadko, a jeśli już to robią, wybierają raczej bezpieczne opcje inwestycji, jaką są bankowe lokaty. Bezpieczne o tyle, że dają gwarancję zysku bez względu na gospodarczą koniunkturę. Kwestią dyskusyjną pozostaje jednak, czy jest to opcja równie opłacalna jak w przypadku funduszu inwestycyjnego.

Ilustracja do artykułu

Ubezpieczenie kredytu, czy się opłaca?

Wniskując o kredyt w banku spotykamy się z ubezpieczeniem kredytu. Co to w praktyce oznacza i za co płacimy? Ważna kwestią do poruszenia jest również pytanie czy w ogóle warto? Tę sprawę trzeba przeanalizować głębiej....

Innowacyjna Gospodarka EU - Banner