Upadłość konsumencka, wyjście ze spirali zadłużeń


Ilustracja do artykułu

Upadłość konsumencka - kiedy sie opłaca?

Od 2014 roku prawo dało nam możliwość ogłoszenia upadłości bez konieczności posiadania firmy. Jeśli mamy wiele długów, a nie możemy ich spłacić warto przemyśleć skorzystanie z tej opcji. Procedura oddłużania ma na celu uwolnić nas od spirali zadłużeń w która popadliśmy, zaczynając wszystko od nowa.

Jeszcze parę lat temu, aby skorzystać z tej możliwości musieliśmy opłacić wszystkie koszty postępowania sądowego, co wiązało się z dodatkowym wydatkiem. Był to swojego rodzaju absurd, gdyż osoba będąca w kłopotach finansowych aby z nich wyjść miała wydać dodatkowe, bardzo cenne w tej sytuacji pieniądze na coś co ma na celu e zniwelować. Troszkę jak rzucanie kłody pod nogi pomimo dobrych przesłanek. Na całe szczęście ustawa o upadłości została poprawiona, a koszt wszczęcia procedury wynosi jedynie 20zł.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej polega głównie na spłacie zobowiązań w zamian za majątek konsumenta. Chociaż również jest możliwość iż dług będzie nawet w całości umorzony bez straty swojego majątku. Musimy również pamiętać, że z naszej strony wszystkie zaciągnięte długi czy uwikłania się w spirale zadłużeń nie wynikało z naszej nieodpowiedzialności. Jeśli celowo braliśmy kredyty i pożyczki, aby korzystać z pieniędzy, a byliśmy świadomi, że nie będziemy spłacać rat, sąd może nie uznać naszej upadłości. Na szczęście wszczęcia postępowania nie jest zbyt skomplikowane, zostało to prawnie uproszczone do granic możliwości.

Jeśli nasze zadłużenie jest bardzo wysokie, to możemy spodziewać się licytacji naszego najcenniejszego majątku jak mieszanie lub dom. Zależy to wyłącznie od decyzji sądu, ponieważ może on również uznać inaczej i umorzyć nam większości długów ze względów na niesprawiedliwe opłaty. Na pewno warto się z tym zapoznać, gdyż takie rozwiązanie może przynieść nam spora ulgę. Według nowego prawa o upadłości konsumenckiej ,wszelkich opcji sąd ma bardzo wiele. Zdarzają się również przypadki, kiedy dług zostaje umorzony bez uwłaszczenia majątku ale w wyjątkowych sytuacjach. Sąd na szczęście nie zostawia nas bez dachu nad głową całej rodziny w razie sprzedaży nieruchomości, w zamian daje nam możliwość wynajęcia mieszkania na okres 2 lat. Kolejny raz państwo idzie nam na rękę i pozwala stanąć na nogi w najgorszej sytuacji.

Korzyści jakie możemy odnieść wykorzystując procedurę upadłości konsumenckiej są bardzo istotne. Chociaż warto również wspomnieć, że nie zawsze musimy korzystać z tej opcji tak nagle. Gdy mamy do czynienia z utratą pracy, chorobą itp. a bank nie chce z nami negocjować, możemy wykorzystać upadłość konsumencką by bank zaczął negocjować z nami nowe warunki. Przede wszystkim wiąże się to z tym, iż zgaszając upadłość, bank raczej nie dostanie całej kwoty długo, a raczej jego część, więc instytucja u której mamy długi powinna teraz dwa razy przemyśleć swoją decyzje względem swojego dłużnika. Na pewno mamy już jakiś argument, by wierzyciel zaczął współpracować.

Podsumowując co uzyskujemy przez upadłość konsumencką

Upadłość konsumencka lub po prostu ogłoszenia bankructwa własnego, jest dobrą opcja do wykorzystania, kiedy jesteśmy w spirali zadłużeń. Możemy również próbować grać tą kartą w banku gdzie mamy dług. Nawet w przypadku wylicytowania naszego mieszkania, nie zostajemy z niczym, bo otrzymujemy wsparcie finansowe na wynajęcie mieszkania przez dodatkowe 2 lata. Również w sytuacji w której nie mamy już szans wyjścia z długów, a chcielibyśmy zacząć wszystko od nowa i móc znów zacząć żyć powinniśmy przemyśleć te rozwiązanie. Nie ma nic lepszego, niż ulga jakie niesie uregulowanie uciążliwych zobowiązań.


Napisz nowy komentarz

captcha
creditstar.pl
lendon.pl
zaplo.pl
Opinie klientów - box - ikona

Opinie

Pomóż nam się rozwijać i zostaw po sobie opinie. Zajrzyj i sprawdź co napisali o nas inni użytkownicy.

Strzałka
Współpraca - box - ikona

Współpraca

Najlepsze oferty współpracy na rynku finansowym. Zapoznaj sie z naszymi ofertami pracy i poszukaj najlepszej oferty współpracy dla siebie!

Strzałka
Kontakt - box - ikona

Kontakt

Zapraszami do kontaktu z nami. Odpowiemy na wszystkie, nawet najtrudniejsze pytania. Doradzimy w doborze najlepszej propozycji pożyczkowej, kredytowej czy leasingowej oraz współpracy z nami. 

Strzałka
Ilustracja do artykułu

Upadłość konsumencka - bankrut odbija się od dna

Upadłośc konsumencka dostępna również w Polsce. Możemy powiedzieć, że znów cywilizacyjnie byliśmy daleko w tyle za resztą europy. Wielka Brytania od dawna prowadzi tę samą procedurę skierowaną do swoich obywateli. Nareszczcie regulacje dotyczące Upadłości konsumenckiej wydaja się jasne i korzystne. Pomagają wyjśc ze spirali finansowej nawet najbardziej zadłużonemu obywatelowi. 

Ilustracja do artykułu

Lokata długoterminowa czy fundusz

Statystyki są bezwzględne: Polacy inwestują rzadko, a jeśli już to robią, wybierają raczej bezpieczne opcje inwestycji, jaką są bankowe lokaty. Bezpieczne o tyle, że dają gwarancję zysku bez względu na gospodarczą koniunkturę. Kwestią dyskusyjną pozostaje jednak, czy jest to opcja równie opłacalna jak w przypadku funduszu inwestycyjnego.

Ilustracja do artykułu

Ubezpieczenie kredytu, czy się opłaca?

Wniskując o kredyt w banku spotykamy się z ubezpieczeniem kredytu. Co to w praktyce oznacza i za co płacimy? Ważna kwestią do poruszenia jest również pytanie czy w ogóle warto? Tę sprawę trzeba przeanalizować głębiej....

Innowacyjna Gospodarka EU - Banner