Popularność stali nierdzewnej sprawia, że klienci chętnie wybierają balustrady z nierdzewki. Nic dziwnego, ponieważ barierki ze stali nierdzewnej są dobrej jakości, wytrzymałe i świetnie wyglądają! Wybierasz stalową balustradę do schodów? Zgłoś się do sprawdzonego producenta stalowych balustrad, który wykona dla Ciebie projekt. A montaż balustrady zleć fachowcowi, który zadba o wszystkie szczegóły.
Dlaczego balustrada ze stali nierdzewnej jest dobrym wyborem?
Balustrada ze stali nierdzewnej najczęściej jest instalowana przy schodach wewnętrznych. Bardzo popularne jest też zamontowanie barierki z nierdzewki na balkonach i tarasach. Dlaczego? Stal nierdzewna, z której wykonana jest balustrada, jest bardzo wytrzymała i odporna na uszkodzenia. Te właściwości są bardzo istotne, jeśli chcemy kupić produkt do wyposażenia domu wysokiej jakości.
Stal nierdzewna jest twardsza niż zwykła stal, więc nie da się jej zniszczyć. Dzięki temu balustrada z nierdzewki jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania i wgniecenia. Poza tym barierki ze stali nierdzewiejącej są antykorozyjne i świetnie sprawdzają się na zewnętrz. Ze względu na właściwości wytrzymałościowe nie musimy często czyścić i konserwować balustrady tego typu.
Jeżeli weźmiemy pod uwagę wszystkie atuty stali nierdzewnej, szybko dostrzeżemy, że balustrada schodowa ze stali nierdzewnej jest bardziej opłacalna. Wprawdzie kosztuje więcej niż balustrada ze zwykłej stali, ale jest to jednorazowy wydatek.
Jak przebiega montaż balustrady ze stali nierdzewnej?
Zanim zaczniemy instalować balustradę ze stali nierdzewnej, musimy wykonać pomiary schodów. Bez tego nie sparametryzujemy odpowiednio barierki. Pracę tę powinien wykonać monter, który zajmie się instalacją naszej balustrady. Wymiarowanie schodów należy zrobić na rzucie klatki schodowej. Pomiary muszą objąć przestrzeń pomiędzy krawędziami schodów. Pamiętajmy, że należy w nich uwzględnić odstęp pomiędzy krawędzią zewnętrzną a miejscem, w którym umieścimy słupki nośne na balustradę. W przypadku instalacji balustrady ze szklanym wypełnieniem trzeba też pamiętać o rozmieszczeniu słupków narożnych.
Montaż balustrady ze stali nierdzewnej przy schodach wewnętrznych
Po pobraniu wymiarów schodów monter planuje rozmieszczenie słupków nośnych. Ważne, żeby pomiędzy słupkami zachować taką samą odległość. Żeby ułatwić sobie pracę na tym etapie, instalator może wykorzystać rurę pochwytową. Dzięki niej dużo łatwiej będzie określić odległość pomiędzy pojedynczymi słupkami nośnymi i je spionizować.
Po zamontowaniu stalowych słupków do krawędzi schodów trzeba połączyć je rurą pochwytową i kolankami mocującymi ją do słupka. Co ważne, słupki, na których utrzymuje się balustrada schodowa, trzeba umieścić w odległości około 4 centymetrów od krawędzi schodów.
W dalszej kolejności monter musi zamontować do rury pochwytowej dodatkowe podpory. To one będą podtrzymywały balustradę stalową albo balustradę szklaną. Na tym etapie do słupków nośnych montuje się też wkręty, do których przytwierdza się poziome tralki albo barierkę potrzebną do zamontowania szklanej balustrady. Po tym możemy umieścić już na wspornikach poręcz wykonaną ze stali nierdzewnej.
Szczególnie ważne jest przygotowanie podłoża pod instalację balustrady szklanej – montowanej do szyny albo w klasycznej barierce stalowej. Na tym etapie montażu musimy być niezwykle uważni, żeby nie uszkodzić szklanej tafli. Balustrada szklana jest oczywiście wykonana z bezpiecznego szkła hartowanego, dlatego nawet w przypadku jej mechanicznego uszkodzenia nie musimy martwić się o nasze bezpieczeństwo. Mimo wszystko jednak instalacja szklanej balustrady w stalowej konstrukcji nie należy do najłatwiejszych zadań. Dlatego lepiej powierzyć to zadanie wprawionemu monterowi. Specjalista ma nie tylko wiedzę i doświadczenie w tym zakresie, ale i odpowiednie narzędzia do montażu szklanej balustrady.