Wyślij SMS

treści WNIOSEK na nr 7257

70 840 80 45

24/7 Zadzwoń

Ciekawostki na temat kawy

Zawnioskuj - Wyślij sms o treści WNIOSEK na numer 7257
Ciekawostki na temat kawy

Większość z nas nie wyobraża sobie poranka bez codziennej porcji kawy. Kochamy jej smak i wyjątkowy aromat. Jednak nie każdy wie, że w Europie kawa pojawiła się stosunkowo późno. Pierwszą kawiarnię otworzono na Wyspach Brytyjskich, w Oxfordzie, w 1650 roku.

Jeśli chodzi o Polskę, to wedle tradycji uważa się, że pierwszym Polakiem który stworzył kawiarnię był Franciszek Kulczycki. Jego lokal mieścił się w Wiedniu. Uważa się, że kawę parzył korzystając z tureckich zapasów. Worki z kawą mieli porzucić żołnierze, którzy ruszyli do odwrotu w 1683 roku. A zatem wielką historia miała też wpływ na nasze upodobania kulinarne.

Czy kawa jest zdrowa?

Reguralne picie kawy korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Według badań naukowych kawa zmniejsza ryzyko zachowania na raka, choroby serca i Alzheimera. Kawę warto pić jeśli walczymy z nadprogramowymi kilogramami. Filiżanka Małej Czarnej hamuje apetyt. Dlatego warto pić kawę na diecie. Oczywiście pod warunkiem, że zrezygnujemy ze słodkich dodatków, takich jak cykier, miód, słodkie syropy czy czekolada. Taka kawa z dodatkami może mieć podobną kaloryczność, jak pełnowartościowy posiłek.

Mnóstwo osób zastanawia się czy można przedawkować kawę i sobie zaszkodzić. Naukowcy uważają, że jest to jak najbardziej możliwe, jednak rzadko spotykane. Dla bezpieczeństwa lepiej nie przekraczać bezpieczniej dawki, która wynosi 400 miligramów kofeiny na dobę. 

A co z kobietami w ciąży? Czy muszą zrezygnować ze swojego ulubionego napoju. Oczywiście, że nie pod warunkiem że zachowają zdrowy rozsądek. Bez obaw mogą wypić nawet dwie kawy. Jeżeli przyszła mama chce pić więcej kawy i jednocześnie chce też zadbać o zdrowie swoje i maluszka, to może delektować się kawą bezkofeinową.

Kawa i świat

Kto pije najwięcej kawy na świecie? Wcale nie Włosi czy Brazylijczycy, chociaż oba te narody znane są z wielkiej miłości do kawy. Okazuje się, że najwięcej na świecie małej czarnej wypijają Finowie. Szacuje się, że na jednego Fina przypada 13 kilogramów kawy. Co oznacza, że przeciętny obywatel wypija mniej więcej 4 filiżanki kawy dziennie. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie jest to espresso, tylko znacznie łagodniejsze americano. Ulubionym fińskim dodatkiem do kawy są pyszne, cynamonowe bułeczki. Statystyczny Polak konsumuje 3,4 kilograma kawy. A zatem daleko nam do europejskiej czołówki. Aczkolwiek spożycie kawy w ciągu ostatnich 10 lat wzrosło o 80%. Bardziej zwracamy też uwagę na to jaki gatunek kawy pijemy i jak ją przygotowujemy. Do lamusa odchodzi kawa zalewana wrzątkiem i pita w szklance.

Co ciekawe popularne na całym świecie Americano wynaleźli amerykańscy żołnierze w czasie II wojny światowej. Uznali oni, że aromatyczne espresso jest dla nich za mocne i zaczęli je rozcieńczać gorąca wodą.  Z biegiem czasu americano stało się popularne na całym świecie, to jeden z ulubionych rodzajów kawy mieszkańców Korei Południowej.

Obecnie mamy do wyboru mnóstwo różnych napojów kawowych. Bardziej i mniej intensywnych. Do tego cały czas opracowuje się nowe przepisy. Dzięki temu każdy z nas może znaleźć coś dla siebie i stać się miłośnikiem małej czarnej.

zobacz również https://www.venosa.pl/kategoria-produktu/kawa/

0 0 votes
Article Rating

Najnowsze posty

Jakiej obsługi księgowej wymagają firmy?

Jakiej obsługi księgowej wymagają firmy?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością dbania o wiele aspektów związanych z zarządzaniem firmą. Jednym z kluczowych elementów, na które należy zwrócić uwagę,

Jak uzyskać darmowy kredyt gotówkowy od banku?

Jak uzyskać darmowy kredyt gotówkowy od banku?

Instytucje finansowe prześcigają się w oferowaniu coraz bardziej atrakcyjnych produktów kredytowych. Jednym z nich jest darmowy kredyt gotówkowy, który może wydawać się nieosiągalny dla przeciętnego

W czym konkretnie może pomóc księgowa?

W czym konkretnie może pomóc księgowa?

Prowadzenie własnej firmy jest nie lada wyzwaniem dla przedsiębiorców, którzy muszą zmierzyć się z wieloma aspektami zarządzania biznesem. Jednym z kluczowych elementów, który może zdecydować

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x