Wyślij SMS

treści WNIOSEK na nr 7257

70 840 80 45

24/7 Zadzwoń

Czy wiesz, że twoje odszkodowanie może być zaniżone? Jakie masz możliwości?

Zawnioskuj - Wyślij sms o treści WNIOSEK na numer 7257
Czy wiesz, że twoje odszkodowanie może być zaniżone? Jakie masz możliwości?

Wykupienie polisy ubezpieczeniowej w towarzystwie ubezpieczeniowym daje nam pewność, że w razie nieszczęśliwego zdarzenia nasze interesy są w pełni chronione. Dotyczy to zarówno takich sytuacji, jak uszczerbek na zdrowiu wskutek wypadku w pracy lub w czasie jazdy samochodem, poniesienie szkody wskutek kradzieży lub aktu wandalizmu, niezdolność do pracy i tak dalej. W teorii, oferta ubezpieczycieli brzmi naprawdę pewnie – wypłata należnego odszkodowania w razie powstania danej szkody. W praktyce jednak, zdarza się że ubezpieczyciele znacznie zaniżają wysokość odszkodowania lub nawet odmawiają jego wypłaty.

Zaniżając odszkodowanie, ubezpieczalnie powołują się na okoliczności, mogące świadczyć na niekorzyść poszkodowanego. Dzieję się tak głównie w razie braku twardych dowodów, mogących wskazywać na brak jego winy lub wtedy, gdy ubezpieczyciel powołuje się na nieaktualne stawki jednostek mających naprawić powstałą szkodę. Zaniżone odszkodowanie lub odmowa jego wypłaty nie musi oznaczać konieczności poniesienia kosztów z własnej kieszeni, może to otwierać drogę dochodzenia roszczeń z pomocą kancelarii odszkodowawczej.

Dlaczego ubezpieczyciele zaniżają wysokość odszkodowania?

Opinia na temat skutków danego zdarzenia i jego rozmiaru może się różnić w zależności od interpretacji przepisów prawnych i oceny zaistniałego. Jeśli masz wykupioną polisę u ubezpieczyciela, możesz ubiegać się o wypłatę należnego odszkodowania, a jeśli jego wysokość zostanie zaniżona, masz prawo wystąpić do sądu z roszczeniem. Zaniżanie kosztu likwidacji szkody wynika głównie z faktu, że towarzystwa bazują na nieaktualnych cennikach napraw w warsztatach samochodowych, uwzględniają wymianę uszkodzonych części za pomocą tańszych, a niekoniecznie jakościowych, zamienników. Nie doszacowują rozmiaru samej szkody, która zazwyczaj jest znacznie rozleglejsza niż w opinii towarzystwa, zasłaniając się małą szkodliwością zdarzenia. Zdarza się też, że nie biorą na siebie odpowiedzialności za powstałą szkodę, doszukując się innych okoliczności, które mogą świadczyć o jej braku.

Czy przysługuje mi prawo odwołania się od decyzji ubezpieczyciela?

Osobie poszkodowanej, która nie zgadza się z decyzją swojego ubezpieczyciela, przysługuje prawo do odwołania się od niej. To, w jaki sposób możesz odwołać się od tej decyzji, regulują konkretne zapisy w umowie ubezpieczeniowej. Najczęściej wymagana jest forma pisemna, ale w niektórych przypadkach sprawę można załatwić telefonicznie na infolinii. Pamiętaj, masz prawo do wystąpienie do ubezpieczyciela z wnioskiem o przedstawienie podstawy decyzji oraz dokumentów, na które ta decyzja się powołuje. Pozwoli to odpowiednio przygotować linię obrony i postarać się o zdobycie twardych dowodów na swoją korzyść. Na potwierdzenie swojej racji warto zdobyć argumenty, które mogą wskazać na naszą niewinność. Mogą to być zeznania świadków, zapis z monitoringu lub nagranie z kamerki samochodowej itd.

Po złożeniu odwołania do towarzystwa ubezpieczeniowego, ubezpieczyciel ma określony w procedurze odwoławczej czas na ustosunkowanie się. Przekroczenie tego terminu może skutkować automatycznym uznaniem odwołania osoby poszkodowanej, a ubezpieczyciel wówczas jest zobowiązany do naprawy szkody i wypłaty odszkodowania we wnioskowanej przez poszkodowanej wysokości.

Kiedy należy wstąpić na drogę sądową?

Wstąpienie na drogę sądową to oczywiście stres, nerwy, długi czas oczekiwania na decyzję sądu, a także konieczność poniesienia dodatkowych kosztów. W przypadku jednak odrzucenia odwołania poszkodowanego, ma on prawo wystąpić z roszczeniem przed sądem. Obowiązujące prawo daje duże szanse na wygraną osób poszkodowanych, pod warunkiem jednak odpowiednio skutecznego uargumentowania swojej racji. Z pomocą przychodzą wówczas kancelarie odszkodowawcze, które oferują swoim klientom najlepsze rozwiązania i już na pierwszym spotkaniu są w stanie ocenić szanse na wygraną. Bogate doświadczenie, specjalistyczna wiedza i zespół profesjonalistów to główne cechy, wyróżniające firmy odszkodowawcze.

0 0 votes
Article Rating

Najnowsze posty

Jakiej obsługi księgowej wymagają firmy?

Jakiej obsługi księgowej wymagają firmy?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością dbania o wiele aspektów związanych z zarządzaniem firmą. Jednym z kluczowych elementów, na które należy zwrócić uwagę,

Jak uzyskać darmowy kredyt gotówkowy od banku?

Jak uzyskać darmowy kredyt gotówkowy od banku?

Instytucje finansowe prześcigają się w oferowaniu coraz bardziej atrakcyjnych produktów kredytowych. Jednym z nich jest darmowy kredyt gotówkowy, który może wydawać się nieosiągalny dla przeciętnego

W czym konkretnie może pomóc księgowa?

W czym konkretnie może pomóc księgowa?

Prowadzenie własnej firmy jest nie lada wyzwaniem dla przedsiębiorców, którzy muszą zmierzyć się z wieloma aspektami zarządzania biznesem. Jednym z kluczowych elementów, który może zdecydować

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x