Wyślij SMS

treści WNIOSEK na nr 7257

70 840 80 45

24/7 Zadzwoń

Jak wkładać w ropę naftową?

Zawnioskuj - Wyślij sms o treści WNIOSEK na numer 7257
Gigantyczny spadek cen ropy naftowej!

Jak inwestować w ropę naftową? Niegdyś rynek ropy naftowej był zajęty dla potentatów naftowych i przedsiębiorstw przez nich kontrolowanych. Któż z nas nie słyszał o Johnie D. Rockefellerze i jego Standard Oil, czy późniejszej wszechwładzy kartelu naftowego OPEC (o którym dużo możesz przeczytać w obecnym produkcie), a ponadto o wielkich, kontrolowanych również przez rządy spółkach naftowych – Statoil, Rosnieft, Saudi Aramco i drugich koncernach – Exxon Mobil, Chevron, Eni, BP, Royal Dutch Shell. Wtedy istnieli także zawsze są najwięksi gracze na placu czarnego dobra (nie licząc Rockefellerów, którzy ewakuowali się spośród tego sektora i ich Standard Oil, które stało podzielone na krótsze spółki, wśród jakich istnieje jeszcze Exxon i Chevron).

Jak inwestować w ropę naftową?

Na ostatnim „czarnym” biznesie fortunę zbudował niejeden kraj – Arabia Saudyjska, Rosja, Chiny, USA i Kanada (choć te trzy ostatnie światy są mocno zdywersyfikowane), Zjednoczone Emiraty Arabskie, Iran i Irak (choć ich wzrost został zahamowany z dalekich geopolitycznych względów), Brazylia, Meksyk, Kuwejt, lub w dzisiejszym etapie Azerbejdżan oraz mnóstwo innych. Funkcjonowanie tak potężnych graczy nie oznacza jednak, że na zmianach cen ropy naftowej nie mogą zarabiać więcej inwestorzy indywidualni. Absolutnie nie zarobią oni na sprzedaży ropy naftowej, dlatego nie maja do niej dostępu, a mogą pracować spekulując na obecnym rynku za pomocą innego rodzaju instrumentów finansowych.

Praktycznie nie jest dodatkowe bezpośrednie inwestowanie w realną ropę naftową, oczywiście jak chociażby w przypadku złota czy srebra, bowiem ropa naftowa jest za tania w kontaktu do swojej objętości – nie ma, krótko mówiąc, gdzie jej trzymać. Ceny ropy naftowej w kulminacyjnym momencie osiągały wartość 160 dolarów za baryłkę, czyli trochę więcej dolara za litr paliwa. To nazywa, że w przypadku wzrostu wartości paliwa (na niezapomnianym szczycie) o 10% zarobić ważna było 10 centów za wszelki posiadany litr paliwa, zatem w przypadku 1000 litrów, które zajęłyby w beczkach niewielki pokój, zysk wyniósłby 100 dolarów (abstrahując nawet od kosztów transakcyjnych, transportu i ofercie kupna a sprzedaży fizycznej ropy w handlu w tak małych ilościach). To pokazuje, że wkładanie w realną ropę naftową z faktu widzenia inwestora jednego jest ciężkie, a nawet jeżeli jakimś sposobem możliwe byłoby, to również tak inwestycja taka byłaby dokładnie nieopłacalna.

W rozważaniach pozostaniemy więc przy instrumentach finansowych związanych z ropą naftową – z pomocą przychodzą tu certyfikaty FIZ, jednostki uczestnictwa FI, ETF-y, futures’y, opcje, czy kontrakty CFD. Najpierw jednak omówimy rodzaje ropy naftowej.

Podział i rodzaje ropy naftowej
Podstawowy podział ropy naftowej to podział ze względu na ciężar. Odznacza się ropę lekką (poniżej 825 kg/m³), małą (od 825 kg/m³ do 875 kg/m³)oraz ciężką (powyżej 875 kg/m³). Ze względu na skład chemiczny zalecana jest ropa parafinowa, naftenowa, parafinowo – naftenowa, aromatyczna, parafinowo – naftenowo – aromatyczna oraz parafinowo – aromatyczna. Oprócz tego ropę naftową różni się na niskosiarkową (tak zwaną słodką) o tematyki siarki poniżej pół procenta oraz wysokosiarkową (tak zwaną kwaśną) o tematyki siarki powyżej pół procenta.

Ze względu na budowę parafiny poleca się ropę niskoparafinową, parafinową i wysokoparafinową. Pierwsza nich wiąże w temperaturze poniżej -16 stopni Celsjusza, druga krzepnie w temperaturze od -15 do +20 stopni Celsjusza, a trzecia krzepnie w temperaturze powyżej +20 stopni Celsjusza. Ostatnim podziałem jest podział ze względu na budowę żywic: małożywiczna (zawartość żywic poniżej 17%), żywiczna (zawartość żywic od 18% do 35%) oraz wysokożywiczna (zawartość żywic powyżej 35%).

Na świecie wydobywa się setki gatunków ropy naftowej o najróżniejszych właściwościach, jednak cztery spośród nich są zdecydowanie najtańsze na targach walutowych: WTI (West Texas Intermediate, znana również jako Texas Light Sweet), Brent, Ural (inaczej REBCO – Russian Export Blend Crude Oil) oraz ORB (OPEC Reference Basket).

WTI to ropa o gęstości około 827 kg/m³ i ilości siarki na okresie 0,24% – istnieje wtedy ropa bardzo cennej wartości, z jakiej odnosi się najznaczniejszą miara benzyn i oleju napędowego. Brent to mieszanka ropy z 15 pól naftowych umieszczonych na dnie Morza Północnego, jej gęstość oscyluje wokół 835 kg/m³, a zawartość siarki to 0,37%. Ural to ropa, która wtłaczana jest do naszych rafinerii z rosyjskich gazociągów, budujących się od zachodniej Syberii do Uralu. Stanowi wtedy ropa niższej jakości – jej gęstość to nawet 865 kg/m³, zawartość siarki 1,8%, 6% parafin i pół procenta wody i zanieczyszczeń.

ORB tworzy z zmiany średnią ważoną cen ropy sprzedawanej przez członków OPEC – w jego skład wchodzi algierska Saharan Blend, irańska Iran heavy, indonezyjska ropa Minas, iracka Basra light, kuwejcka Kuwait Export, libijska Es Sider, wenezuelska BCF 17, Murban ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, saudyjska Arab Light, katarska Qatar Marine oraz nigeryjska Bonny light.

ETF-y na ropę naftową
Drinkiem spośród najzwyklejszych zabiegów na długoterminowe inwestowanie w ropę naftową za pomocą instrumentów ekonomicznych jest zakup jednostek funduszy ETF (Exchange Traded Fund, o jakich dużo możesz przeczytać tutaj), których wartość śledzi notowania poszczególnych rodzajów ropy naftowej.

Znacznie znaczącą zaletą inwestowania w ETF-y z ekspozycją na rynek ropy naftowej jest łatwo nieograniczona płynność, bo są one znaczone na najważniejszych parkietach świata. Oprócz tego, inwestując w ETF-y możemy zaczerpnąć z dźwigni finansowej, co kupi na zdecydowanie mniejsze zaangażowanie kapitałowe.

Największym minusem ETF-ów istnieje szansa korzystania jedynie na wzrostach (chyba, że będziemy wymieniać swoją funkcję ze prostych ETF-ów na odwrócone ETF-y, to ale będzie musieć większego zaangażowania). Niestety instrumenty ETF na ropę naftową nie są otwarte na Giełdzie Papierów Potrzebnych w Stolicy (na warszawskiej GPW znajdziemy jedynie ETF’y wytwarzane przez luksemburskiego Lyxor’a na WIG 20, DAX oraz S&P 500). Można zawsze wziąć spośród tego, co świadczą rynki zagraniczne, wykorzystując pośrednictwo naszych domów maklerskich – dobrą ofertą pochwalić się może Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A., w którym uzyskamy dostęp do pewnego z najkonkretniejszych rynków ETF-ów na świecie – NYSE Arca.

Kontrakty terminowe i możliwości na ropę naftową
Poza jednostkami funduszy ETF w handlu ropą naftową można jeszcze wykorzystać kontrakty terminowe oraz możliwości na czarne złoto. Że istnieje wtedy inny instrument, jakiego nie zlokalizujemy na Giełdzie Papierów Potrzebnych w Stolicy, nawet bardzo potrzebowaliby je odkryć. Na szczęście giełda więc nie tylko Warszawa (aż wybierało się rzec, że przede wszystkim nie Warszawa), a opcje oraz kontrakty futures na ropę naftową można zakupić na innych giełdach, i za pośrednictwem naszych domów maklerskich.

Fundusze inwestycyjne z ekspozycją na ropę naftową
W ropę naftową (lub lub w ropę naftową i gaz ziemny) inwestować można za pomocą certyfikatów uczestnictwa w Funduszach Inwestycyjnych Zamkniętych (czyli FIZ) inwestujących w ciemne złoto. Aby kupić certyfikaty na ropę trzeba rozejrzeć się za nimi w możliwości Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych leczących na krajowym rynku, jednak ważna je kupować tylko za pośrednictwem giełdy. Należy zawsze mieć, że inwestycje w FIZ-y obarczone są nieporównywalnie wyższą składką za zarządzanie niż inwestycje w ETF-y, a poza tworzą one przed inwestorem o moc wyższe wymogi kapitałowe.

Kontrakty CFD na ropę naftową
Jeszcze jednym rodzajem inwestowania w ropę naftową są bardzo popularne i najbardziej dostępne w użyciu kontrakty CFD (Contract for Difference, o jakich dużo możesz przeczytać w punkcie poświęconym CFD), których wartością ważną jest ropa naftowa (zwykle WTI lub Brent). Instrumenty te oferuje właściwie wszystek broker Forex. Najprawdopodobniej istnieje wtedy najlepsza, najmocniejsza a niepowtarzalna z najdostępniejszych pod względem prowizji i spreadów form gry na ropie naftowej.

Zaletą takiego zwolnienia są oraz bardzo niskie wymogi kapitałowe, bowiem kontrakty CFD są wysoko lewarowane (na krajowym rynku nawet 1:33). W układy CFD na czarne złoto można inwestować z taką tąż łatwością kiedy w waluty, kontrakty na imprezy, czy metale szlachetne. Warto ale cierpieć na uwadze, że koszty inwestycji (prowizje, spready), wysokość dźwigni finansowej oraz płynność realizacji zleceń są bardzo zróżnicowane, zaś w związku spośród ostatnim przed podjęciem inwestycji należy przeanalizować oferty poszczególnych pośredników pod kątem kontraktów na ropę naftową.

Przyszłość ropy naftowej
W mojej (dużo subiektywnej opinii), inwestowanie długoterminowe w ropę naftową to, mówiąc kolokwialnie, strzał w kolano. Ropa naftowa jest pięknym instrumentem do wysokiej gry w niedalekim czy średnim terminie, jednak z uczciwością nie do wieloletniego kierowania swojego pieniądza.

Rozwój rynku odnawialnych źródeł energii, coraz dużo podkręcane normy naturalne i coraz to idealniejsze progi dotyczące emisji spalin, gazów cieplarnianych (oraz pełnego innego, co podgrzewa atmosferę a czym oddychamy w popularniejszych miastach), a jeszcze postęp na placu samochodów elektrycznych również (w mojej opinii) zbliżająca się wielkimi krokami nowa elektryczna rewolucja to worek gwoździ do trumny ropy naftowej.

Jeszcze dekadę, dwie dekady temu wszyscy martwili się, że ropa się wykona natomiast będzie temat, a już oddaje się, że ropa nigdy się nie kończy, lecz jej trwanie jako najbardziej. Choć 80–procentowy zjazd notowań ropy naftowej to rzeczywiście spekulacyjna przesada, to zawsze kierunek ruchu jest dobry spośród ostatnim, co pragnie ten sektor prawdopodobnie też w niniejszym półwieczu. Bolesny koniec.

To koniec niniejszego tekstu, ale tylko początek Twojej sprawy z sektorami walutowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją pomóc. Rachunek demonstracyjny toż najmocniejszy droga, aby przetestować zdobytą wiedzę w realizacji.

Zobacz również Oil Profit

0 0 votes
Article Rating

Najnowsze posty

W czym konkretnie może pomóc księgowa?

W czym konkretnie może pomóc księgowa?

Prowadzenie własnej firmy jest nie lada wyzwaniem dla przedsiębiorców, którzy muszą zmierzyć się z wieloma aspektami zarządzania biznesem. Jednym z kluczowych elementów, który może zdecydować

Kto musi prowadzić KPiR?

Kto musi prowadzić KPiR?

Księga przychodów i rozchodów (KPiR) to podstawowy dokument księgowy, który każdy przedsiębiorca jest zobowiązany prowadzić w celu prawidłowego rozliczenia się z fiskusem. W Polsce istnieje

lenily.es

Nazwa firmy lenily.es Nazwa lenily.es  Jakie pożyczki Długoterminowy  Kraj Hiszpania         Opis działalności i oferty firmy pożyczkowej lenily.es Artykuł poradnikowy – Długoterminowy

holamango.com

Nazwa firmy holamango.com Nazwa holamango.com  Jakie pożyczki Długoterminowy  Kraj Argentyna         Opis działalności i oferty firmy pożyczkowej holamango.com Artykuł poradnikowy – Długoterminowy

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments