Stymulacja bazalna Andreasa Fröhlicha

Terapia bazalna Stargard

Zachodniopomorskie

Edukacja osób z dużą niepełnosprawnością sprzężoną do modna była sytuacją marginalizowaną. W tych latach można określić korzystne zamiany w niniejszym rejonie. Powstaje coraz wiele nowych Ośrodków Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczych i metod, które gwarantują na potrzeby rozwojowe tej części dzieci oraz młodzieży dzięki dobrze dobranej ofercie terapeutycznej, edukacyjnej, rehabilitacyjnej i opiekuńczej oraz odpowiedniej infrastrukturze.

Terapia bazalna Trzebiatów

 

Część uczniów z racji zdrowotnych nie może tworzyć obowiązku szkolnego na obszarze placówki oświatowej. Wówczas podopieczny zawarty jest nauczaniem indywidualnym produkowanym w budynku rodzinnym. Wśród uczniów realizujących obowiązek szkolny poza nauką są dzieci wymagające stosowania metod medycznych, tj. dializowane, korzystające nadal bądź czasowo z respiratora lub/i żywienia medycznego z wykorzystaniem sondy, oddychające za pomocą rurki tracheostomijnej i wymagające regularnego oczyszczania dróg oddechowych, a dodatkowo inni hospitalizowani pacjenci.

 


Adresaci stymulacji bazalnej

Jedną z technologii terapii osób z dużą niepełnosprawnością intelektualną, których rozwój fizyczny nie przekroczył piątego miesiąca wieku rozwojowego a poznawczy – dwunastego, jest stymulacja bazalna – koncept pedagogiczny stworzony przez prof. Andreasa Fröhlicha. Metoda stymulacji bazalnej podawana jest zarówno w kreacji z dziećmi oraz młodzieżą dotkniętą wadą będącą efektem czynników prenatalnych i okołoporodowych, kiedy oraz z kobietami dorosłymi, które wskutek wypadku uległy poważnym uszkodzeniom neurologicznym, a jeszcze w terapii chorób neurodegeneracyjnych i do prowadzenia głowom w stopniu terminalnym.
Jak wykorzystać stymulację bazalną w nauczaniu indywidualnym?

zobacz również czy anemia sierpowata jest uleczalna

Postać z dużą niepełnosprawnością sprzężoną mówi się przez ciało, całym sobą. Brak odczuwania swego ciała, do jakiego powoduje już sześciogodzinne całkowite unieruchomienie wprowadza mężczyzny w kształt na pograniczu wypoczynku i uważania, w jakim samoświadomość i wiedzę tego, co go zawiera, stopniowo zanika. Postępowanie w takim trwanie może trwać się codziennością osób z trudnymi uszkodzeniami neurologicznymi, natomiast w skutku iść do nieruchomości i apatii. Terapia bazalna działa w wyborze prawidłowej pozycji do energii i odpoczynku, umożliwia zorganizowanie aktywności własnej dziecka poprzez poszukiwanie możliwych jakości i wskazanie właściwych materiałów, wspiera podopiecznego w zasięgu realizacji podstawowych czynności pielęgnacyjnych, modeluje sposób zabawy i wpada na rozwój komunikacyjny i poznawczy dziecka.
Terapia bazalna a regulacja oddechu

Tym, co w terapii bazalnej przynosi uczniowi wiele korzyści, jest stymulacja somatyczna – zrytualizowana stymulacja dotykowa ciała i/lub twarzy, która przez pewny, przewidywalny schemat zapewnia podopiecznym poczucie bezpieczeństwa, kierując do zmniejszenia napięcia mięśniowego, relaksacji i regulacji oddechu. Toż ogromnie ważna strefa, zważywszy na często będącą u dzieci skoliozę idącą do trudności oddechowych.

Źródło artykułu: Stymulacja bazalna Andreasa Fröhlicha

 

Terapia bazalna Trzebiatów

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o