Często spotykamy się z ubezpieczeniami dotyczących życia, od wypadków, samochodowych etc. ale równie często możemy się spotkać z ubezpieczeniem kredytu. Tylko kto jest ubezpieczony w tej sytuacji?
Ubezpieczenie kredytu, czy się opłaca?
Ubezpieczenie kredytu pozwala nam na zabezpieczenie się na wypadek trudnych zdarzeń losowych, do których może dojść w naszym życiu. Trudno bezpośrednio odnieść się kiedy nam takie ubezpieczenie jest potrzebne, bądź nie. Na pewno takie ubezpieczenie należy przemyśleć, ponieważ ubezpieczenie kredytu wiąże się z dodatkowymi kosztami, czyli droższym kredytem. Problem napotykamy gdy w przypadku nieubezpieczonego kredytu zdarzy nam się nieszczęśliwy wypadek lub w najgorszym przypadku śmierć, a nasza rodzina zostanie obciążona kosztami kredytowymi.
Dlatego na wszelki wypadek trzeba odpowiednio podejść do tematu kredytu i jego ubezpieczenia. Nie zawsze jest to opłacalne ale niestety w wielu przypadkach jest to konieczne, gdyż bank tego wymaga. W niektórych przypadkach możemy spotkać się z ubezpieczeniem w razie straty pracy. Zależnie od kredytu jaki zaciągnęliśmy i na ile rat warto tak się ubezpieczyć, szczególnie w przypadku długoletnich kredytów. Trzeba przyznać, że raczej utrata pracy ma wiązać się jedynie w przypadku utraty pracy spowodowaną, nie naszą sytuacją czy powodem ale przez winę naszego zakładu pracy czy zleceniodawcy. Jest to swojego rodzaju zabezpieczeniem dla banku, że kredyt będzie płynnie spłacany, nawet pomimo utraty pracy lub poważnej choroby. Czy to się opłaca? Warto wyciągnąć wnioski samemu. Możemy również sprawdzić naszą prywatną polisę na życie. Sprawdzając wszystkie nasze dokumenty możemy odkryć, że nasz ubezpieczyciel współpracuje z bankiem na kreślonych warunkach, a w ten sposób możemy uniknąć wielu dodatkowych kosztów. Przy każdej podpisanej umowie ubezpieczenia kredytu możemy spotkać się z „karencją”, czyli po prostu nie może się nam żaden przypadek wydarzyć w przeciągu 60 dni. Jest to kolejne zabezpieczenie dla banku.
Banki natomiast starają się rekompensować w pewien sposób droższe raty kredytu, oferując w zamian za podpisanie ubezpieczenia nieco niższe oprocentowanie, chociaż zazwyczaj jest to mały upust, ale zawsze to jakiś plus i korzyść dla klienta. Przy podpisywaniu umowy na ubezpieczenie kredytu, ważne jest również to, że najczęściej zawarcie umowy jest powiązane z brakiem konieczności szukania poręczycieli. To jest dosyć wygodne i stosunkowo komfortowe dla nowych klientów. Dlatego właśnie, sugeruje się przemyślenie wszystkich plusów i minusów ponieważ może okazać się to bardzo istotne w spłacaniu rat. Nikt nie chce być obciążony dodatkowymi kosztami, jeśli nie są potrzebne.
Artykuł powstał dzięki portalowi Nowa chwilówka